Blog

Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Sektörünün En Önemli Fuarları

Dünya genelinde hızla artan nüfusla birlikte, enerji ihtiyacında da bir artış yaşanıyor. Bu enerji ihtiyacı açığını kapatmak için, doğaya zarar vermeyen bir model sunan yenilenebilir enerji ise önemini her geçen gün artırıyor. Yenilenebilir enerjinin yanı sıra, mevcut kaynakların optimal bir şekilde kullanılmasını hedefleyen enerji verimliliği sektörü de gelişimini sürdürüyor. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği sektöründe son yıllarda yaşanan önemli gelişmelerin yanı sıra, sektörün öne çıkan fuarlarını blog içeriğimizde bulabilirsiniz.

Katlanarak büyüyen enerji ihtiyacı için en iyi çözüm

Nüfus artışı ve sanayileşme, küresel enerji ihtiyacını ciddi bir noktaya taşıyor. Yapılan araştırmalar, 2035 yılındaki enerji ihtiyacının 1998 yılındaki ihtiyacın iki katı olacağını, 2055 yılında ise üç katı olacağını gösteriyor. Enerji ihtiyacı bu denli hızla artarken, doğalgaz, kömür ve petrol gibi kaynaklar kısıtlı olmasına ek olarak, çevre ve insan için bir risk teşkil ediyor. Fosil yakıt kullanımı kaynaklı olarak, karbon (CO2) salınımı artıyor ve oluşan sera etkisi ile iklim değişikliği krizine doğru bizi adım adım götürüyor. Yapılan bazı araştırmalar, küresel ısınma sonucunda 2040 yılı itibariyle deniz seviyesinin 1 metreye kadar yükselebileceğini gösteriyor.

Yenilenebilir enerji kaynakları neler?

Kısıtlı enerji kaynakları, dünyanın artan enerji ihtiyacına yanıt veremiyor. Petrol kaynaklarının 50 sene içinde, doğalgazın ise 200 sene içinde tükeneceği tahmin ediliyor. Kısacası tüm göstergeler, dünya için zararlı ve sürdürülebilir olmayan klasik enerji kaynaklarına bir alternatife işaret ediyor.

Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, dalga enerjisi, jeotermal enerji, hidrolik enerji ve biyokütle enerjisi günümüzde yenilenebilir enerji kaynakları içinde gösteriliyor. Doğaya hiçbir zararı olmayan ve sürdürülebilir enerji sağlayan bu kaynakların öneminin kavranması ve kabul görmesiyle, toplam enerji üretimi içinde yenilenebilir enerji kaynaklarının oranı artıyor. Eurostat verilerine göre Türkiye’de, toplam enerji içindeki yenilenebilir enerji payı yüzde 20,2 seviyesinde. Yüzde 19,73’lük AB ortalamasının üzerinde olan Türkiye’de yenilenebilir enerjiye olan ilgi artıyor. Türkiye’de 2023 hedefi, yenilenebilir enerji kullanım oranının yüzde 30’a ulaşması.

Enerji verimliliğinin önemi

Sürdürülebilir ve çevreci yenilenebilir enerji politikaları, daha güzel bir dünya için hem özel sektörün hem de kamunun çabaladığı bir alan. Bununla birlikte, yenilenebilir enerji tesislerini ve kullanım oranını artırmanın ötesinde, diğer bir önemli başlık da enerji verimliliği. Yenilenebilir enerji kaynaklarını çeşitlendirmek ve üretim kapasitesini artırmak kadar, enerji sarfiyatının verimliliğini izlemek ve optimize etmek de önemli bir konu. Özel sektör ve kamu kurumlarını, yenilenebilir enerji sektörü ve enerji verimliliği alanındaki en son inovasyonlarla ve çalışmalarla bir araya getiren enerji sektörü fuarları oldukça önemli.

Yenilenebilir enerji sektörü fuarları

Enerji sektöründe bir trend değil, dünyanın yönünü çevirmesi gereken tek yön olan yenilenebilir enerji alanında düzenlenen uluslararası fuarlar, sektör paydaşlarının küresel ölçekte temaslar kurması, iş potansiyelini büyütmesi ve yeniliklerle tanışması adına önemli. Almanya ve İspanya’da düzenlenen, dünyanın en büyük yenilenebilir enerji fuarları arasında E-World Energy&Water, IFAT Münih ve Genera yer alıyor.

E-World Energy & Water 2022

Avrupa enerji endüstrisinin bir araya geldiği E-World Energy & Water 2022 fuarı, Almanya’nın Essen şehrinde 21-23 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek. Uluslararası enerji fuarının sektördeki önemi gitgide artıyor. 67 ülkeden 25 bin ziyaretçinin beklendiği fuarda, her beş kişiden biri Almanya dışından geliyor. Bu da, enerji sektöründe uluslararası bağlantılar kurmak adına E-World Energy & Water’ın ne denli önemli olduğunu gösteriyor.

IFAT Münih 2022

Uluslararası bir enerji fuarı olan IFAT Münih 2022, 30 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında Almanya’nın Münih şehrinde düzenlenecek. 2023 yılı içinde İstanbul’da düzenlenecek IFAT Eurasia’nın bir parçası olan IFAT Münih’te 3 binin üzerinde şirketin katılımı bekleniyor. Yoğun bir ziyaretçi ilgisine maruz kalan fuar, 162 ülkeden 140 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayacak. Odak noktası atık yönetimi ve geri dönüşüm olan fuarda çevre teknolojisi üzerine çalışan şirketler yer alacak. Geri dönüşüm sektörünün bileşenleri, evsel atık, ambalaj atık ve elektronik atıkların geri dönüşümü üzerine çalışan firmalar da, IFAT Munih’te boy gösterecek.

GENERA 2022

Organizatörü IFEMA olan GENERA 2022 fuarı, 14-16 Haziran tarihleri arasında İspanya’nın Madrid şehrinde düzenlenecek. 2021’de 20 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlamayı başaran GENERA fuarına 54 farklı ülkeden ziyaretçi geldi. Enerji çeşitlendirme ve tasarruf alanına odaklanmış fuarda, İspanyol enerji endüstrisinin yanı sıra, küresel aktörler de yer alıyor. Avrupa enerji endüstrisinde network oluşturmak, enerji verimliliği alanında yenilikçi teknolojileri keşfetmek ideal bir ortam sunan GENERA, enerji sektörünün önemli buluşma noktalarından biri.

Türkiye’de ya da Avrupa’da düzenlenen fuarlarda markanızın ürün ve hizmetlerini yeni müşterilere ulaştırma fırsatını yakalamayı hedefliyorsanız, kurumsal firmaların fuar alanındaki çözüm ortağı HES Design olarak sizinle tanışmak için sabırsızlanıyoruz. HES Design olarak fuar stand tasarım, teşhir & sergi standları, mimari tasarımlar ve endüstriyel tasarım alanında yenilikçi ve kaliteli çalışmalarla kurumsal kimliğinizi en iyi şekilde yansıtıyoruz.

Türk Mobilya Endüstrisinin Dünya Ticaretine Açılan Kapısı: Mobilya Fuarları
Hayvancılık ve Hayvan Yemi Sektörünün Buluşma Noktası: VIV Fuarları
This site is registered on wpml.org as a development site.