Blog

Türk Mobilya Endüstrisinin Dünya Ticaretine Açılan Kapısı: Mobilya Fuarları

Mobilya Fuarları

Mobilya sektörü, Türkiye’de hem ticari hacmi hem de istihdam kapasitesi bakımından en önemli sektörler içinde yer alıyor.

İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra Bursa, Kayseri ve Adana sektörün en güçlü olduğu şehirler arasında. Mobilya sektörü büyümesini sürdürmesinin yanında, dış ticaret tarafında da 2000’li yılların başından bu yana etkinliğini artırıyor. Sektörün, 2001 yılında 192 milyon dolar olan dış ticaret katkısı, 2020 yılında 3,4 milyar dolara ulaşmayı başardı. Mobilya sektöründe, en çok ihracat yapılan bölgeler arasında Avrupa’nın yanı sıra Orta Doğu, Rusya ve Türk cumhuriyetleri yer alıyor.

Mobilya sektöründe en çok ihracat yapılan ülkeler

Gelişen mobilya sektöründe, teknoloji kullanımının artışı ve ihracat ağlarının genişlemesi, firmalarımızın dünya çapında rekabetçi olabilmesini sağlıyor. Kitlesel üretim yapan büyük şirketlerin yanı sıra, küçük ve orta ölçekli firmaların el yapımı mobilya üretimi de sektörde önemini koruyor. Türkiye’nin mobilya sektöründe en çok ihracat yaptığı ülkelere bakıldığında, farklı bölgelerden, Türk mobilyalarına ilginin olduğu görülüyor. Dünya ticaretinde, mobilya alanında payını artıran Türk şirketlerinin, 2020 yılı verilerine göre en çok ihracat yaptığı ülkelerin listesi şu şekilde:

  • Irak: 483 milyon dolar
  • Almanya: 347 milyon dolar
  • ABD: 268 milyon dolar
  • Suudi Arabistan: 188 milyon dolar
  • Fransa: 162 milyon dolar
  • Birleşik Krallık: 143 milyon dolar
  • İsrail: 136 milyon dolar
  • Libra: 134 milyon dolar
  • Hollanda: 94 milyon dolar
  • Romanya: 90 milyon dolar

Pazarda yeni fırsatlar için öne çıkan mobilya fuarları

Türk mobilya sektörü son birkaç yıldır, pandemi ile gelen küresel durgunluğa rağmen ihracat seviyesini korumayı başardı. Bununla birlikte, yeni pazarlarda yeni müşterilere erişmek, yeni nesil mobilya teknolojilerini keşfetmek için fuarlar en önemli etkinlikler. Her segmentte işletmenin yer alabileceği mobilya fuarları, yeni iş köprüleri oluşturmak için doğru adresler. 2022 yılında, mobilya sektörünün kalbinin atacağı iki önemli fuar yer alıyor. İtalya’nın Milano şehrinde düzenlenecek Salone del Mobile ve ABD’nin Atlanta şehrinde düzenlenecek olan IWF Atlanta, ciddi katılımcı kitlesi ile sektörde önemli etkinliklerden. Peki bu fuarlarda katılımcıları hangi fırsatlar bekliyor?

Salone del Mobile

Mobilya sektörünün en köklü fuarları içinde yer alan Salone del Mobile, Milano’da 7-12 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek. İlk kez 1961 yılında düzenlenen Salone del Mobile, 210 bin metrekarelik bir alanda düzenleniyor. Fuara her yıl 370 binin üzerinde ziyaretçi katılırken, ziyaretçilerin yüzde 70’i İtalya dışından gelen misafirler. Bu da, fuarın uluslararası ticaret noktasında ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Avrupa’nın yanı sıra, ABD ve Orta Doğu’dan sektörün önemli paydaşlarının katıldığı fuar, Türk mobilya sektörü için önemli bir fırsat sunuyor.

IWF Atlanta

Kuzey Amerika’nın en büyük ahşap işleme mobilya fuarı olan IWF Atlanta’da ahşap işlerinin yanı sıra mobilya üretimi, marangozluk, kapı ve pencereler, makine ve diğer gereçler, metaller ve plastikler, kısacası sektörün tamamına hitap eden bir kapsam söz konusu. Mobilya alanında dünyanın en iyi markalarının ürün ve hizmetlerini sergilediği fuarda, yenilikçi ürün ve hizmetler on binlerce fuar katılımcısına sunuluyor. Potansiyel müşterilere, hedef kitleye doğrudan temas etme fırsatı sunan IWF Atlanta, sektörde iş ağını genişletmek isteyen markalar için doğru adreslerden.

Profesyonel fuarcılık çözümleri ile tanışın

Mobilya sektöründe faaliyet gösteren markalar için IWF Atlanta ve Salone del Mobile başta olmak üzere, tüm yurt içi ve yurt dışı fuarlarda 360 derece bir hizmet sağlıyoruz. HES Design olarak fuar standı tasarımından proje yönetimine, lojistik ve depolama süreçlerine varana kadar anahtar teslim bir hizmet modeline sahibiz. 15 yıldan bu yana her sektörden yüzlerce markaya sunduğumuz profesyonel fuar çözümleri ile, yeni iş ağlarının kurulması ve markaların kurumsal imajının en iyi şekilde temsil edilmesi için çalışıyoruz.

Teknoloji ve Otomasyon Türk Şirketleri İçin Neden Önemli?
Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Sektörünün En Önemli Fuarları
This site is registered on wpml.org as a development site.