Blog

Trend: Organik ve Doğal Ürünlere Yönelim

Sağlıklı bir şekilde beslenmek isteyenler için, gıda endüstrisinin kullandığı üretim teknikleri ve oluşturduğu çevresel problemlere karşı, organik gıda tüketimi yeni bir trend. Gıda tüketiminde, sürdürülebilir bir modeli ifade eden organik ürünler, endüstriyel gıda üretimine göre daha az işlenmiş ve doğal ürünlerdir. İçeriğinde hormon, GDO, sentetik yapıların yer almadığı organik ve doğal ürünlere olan ilgi, oluşan farkındalıkla birlikte gitgide artıyor. Organik ürünlere yönelim uzun yıllardır söz konusu olsa da, son birkaç yılda bu konuda bilinçli tüketicilerin sürdürülebilir bir dünya ve sağlıklı beslenmeye olan ilgisinin artışı ile, organik ve doğal ürünler çok büyük bir sektöre döndü.

Statista verilerine göre, 2020 yılı içinde 167 milyar dolarlık bir pazar olan organik gıda pazarı, 2026 yılında 368 milyar dolar büyüklüğe ulaşacak. 6 yıl gibi bir süre içerisinde, 2 katından daha fazla büyümesi beklenen organik gıda pazarı için, yeni bir ‘trend’ ifadesi bundan ötürü iddialı olmaz.

Organik ürün sektörü için iki önemli fuar düzenleniyor

Türkiye, güçlü tarımsal altyapısı ve geniş ürün çeşitliliği ile, organik ürün pazarında önemli bir oyuncu olmaya aday. 2020 yılı verilerine göre Türkiye, organik tarım yapan çiftçi sayısı bazında dünyada 6. ülke oldu. Bununla birlikte organik ürün ihracatı ise aynı dönem içinde 200 milyon dolar seviyesindeydi. Organik ürünlere olan talep pandemi süreci ile birlikte artarken, Türkiye’nin 167 milyar dolarlık bir pastadan yeterince pay alamadığı söylenebilir. Bu anlamda, organik ürünleri dünya pazarında ön plana çıkarmak için, en önemli pazarlama kanalları fuarlar. Yakın dönemde, doğal ve organik gıdanın yanı sıra vegan bakım ürünlerinin öne çıktığı 2 fuar düzenlenecek. Almanya fuarları içinde yer alan organik ürün fuarları, büyük organizatörler tarafından düzenleniyor ve ihracat potansiyelleri ile öne çıkıyor.

Biofach 2022

Organik gıda sektöründe dünyanın en büyük fuarlarından biri olan Biofach 2022, 26-29 Temmuz tarihleri arasında Almanya’nın Nürnberg şehrinde düzenlenecek. Organik ürün konseptinin öncü etkinliklerinden olan Biofach, 1990 yılında bu yana organik sözcüğünün yalnızca ‘etikette’ kalmadığı, yaşam tarzına dönüştüğü bir dünya için yeni iş bağlantıları sunuyor.

Biofach 2022’nin bu yıl teması, ‘Organik. İklim. Esneklik.’ olarak belirlendi. Organik tarım ve gıda ürünleri alanında birçok önemli markanın boy göstereceği fuarda sürdürülebilirlik, bilim ve tarım üzerine forumlar düzenlenecek.

Messezentrum Nüremberg etkinlik alanında düzenlenecek fuar, Avrupa başta olmak üzere Orta Doğu, Amerika ve diğer bölgelerden birçok ithalatçı şirketin yer alacağı  bir etkinlik olarak, organik gıda ve organik tarım alanında faaliyet gösteren firmalar için son derece önemli.

Vivaness 2022

Nürnberg Messe GMBH tarafından düzenlenen Vivaness 2022, doğal ve organik kişisel bakım ürünleri alanında en önemli fuarlar içinde. 26-29 Temmuz tarihlerinde, Biofach ile eş zamanlı olarak düzenlenecek olan Vivaness 2022, kozmetik sektörünün buluşma noktası olacak.

Geleneksel kozmetik bakım ürünleri ile modern teknolojileri bir araya getiren yenilikçi ürünlerin sergileneceği fuarda kişisel bakım odaklı kimya şirketleri, parfüm markaları, doğal bakım ürünü alanında uzmanlaşmış şirketler yer alacak.

Doğal kozmetik ya da organik kozmetik alanında hizmet veren yüzlerce marka, fuarın on binlerce katılımcısına yeni güzellik ürünlerini, doğal güzellik-bakım ürünlerini sunacak. Bu anlamda Vivaness, organik bakım ürünleri konusunda faaliyet gösteren Türk şirketleri için, yeni ihracat potansiyelleri  yaratma noktasında ciddi bir etkinlik.

Almanya fuarlarında HES Design olarak yanınızdayız

HES Design olarak, fuarcılık hizmetleri konusunda 15 yılın üzerinde deneyim sahibiyiz ve yüzlerce markaya hizmet verdik. Türkiye ve Almanya’daki ofislerimiz üzerinde, fuar konusunda ihtiyacınız olan tüm çözümleri sunuyoruz. Stand tasarımından proje yönetimine, lojistikten diğer ihtiyaçlara varana kadar 360 derece yurt dışı fuar hizmeti ile, markanızın en iyi şekilde temsil edilmesini sağlıyoruz. Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Lüks Markaların Tasarım Trendinin Öncüsü Maison Objet Fuarı
Ev Elektroniğinde Türkiye’nin İhracat Payı Fuarlarla Güçleniyor
This site is registered on wpml.org as a development site.