Blog

Tekstil Sektörü Avrupa’da Buluşuyor: H+H Cologne ve Index Fuarları İçin Geri Sayım

Tekstil, dünya ekonomisi içinde önemli pazarlardan biri. Kovid-19 pandemisiyle birlikte ivme kaybeden sektör, 2021 yılıyla birlikte salgının etkilerini bertaraf ederek, 380 milyar doların üzerinde ihracat seviyesi yakalamayı başardı. Dünyada tekstil ihracatında en önemli paya sahip ülkeler içinde Çin, Hindistan ve ABD yer alıyor. Türkiye, yüzde 4,2’lik payıyla sektörün önemli oyuncuları arasında.

Türk tekstil şirketlerinin son yıllardaki atılımı ise, ihracatta önemli bir etki yarattı. Türkiye’nin tekstil ve hammaddeleri alanında, 2020 yılında ihracatı 12,3 milyar dolar olurken, 2021 yılında 16,1 milyar doları yakaladı. Uluslararası tekstil fuarları, uluslararası iş bağlantıları ile iş hacmini büyütmek isteyen firmalar için çok önemli.

Önümüzdeki yıl, Almanya ve İsviçre’de iki önemli tekstil fuarı düzenlenecek. H+H Cologne 2023 ve Index 2023 fuarlarını mercek altına aldık.

H+H Cologne 2023

Giyim ve ev tekstili fuarı H+H Cologne, sektörde yenilikçi trendlerin ön plana çıktığı önemli bir etkinlik. Hobi konseptinin de ön plana çıktığı fuarda örgü, nakış, dikiş alanında ürünler sergileniyor.

Fuar önümüzdeki yıl, 31 Mart ile 2 Nisan 2023 tarihleri arasında Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenecek. Köln Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek olan etkinlik, Koelnmesse Gmbh tarafından organize ediliyor.

Oldukça geniş kapsamlı bir ürün skalasına sahip olan H+H Cologne’de ön plana çıkacak ürünlerden bazıları şu şekilde:

 • Nakış
 • Düğme
 • Tuhafiye ürünleri
 • Makrome iplikler
 • Dikiş ve el işi setleri
 • Boncuk, süsleme, payet ve kapitone
 • Halı iplikleri
 • Örgü makinesi iplikleri
 • Dokuma tezgahları
 • Dokuma iplikleri
 • Tekstil makineleri, örme makineleri

Tekstil sektörünü buluşturan etkinliklerden olan yün, örme ve hobi fuarı H+H Cologne, 2018 yılında düzenlenen fuarda 420’den fazla firmayı, 16 binden fazla sektör profesyoneli ile buluşturdu. Fuarın bu yıl da yüksek ilgi görmesi bekleniyor.

Index 2023

Index, dünyanın en etkili nonwoven (dokusuz) kumaş fuarları içinde yer alıyor. İsviçre’nin Cenevre şehrinde, 18-21 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuar, henüz 2022 bitmeden 400’den fazla şirketin katılımcı listesinde yer aldığını duyurdu. Palexpo SA’da gerçekleşecek olan fuar, en önemli uluslararası tekstil fuarları içinde yer alıyor.

Dokuma olmayan kumaş  teknolojileri fuarı, geçtiğimiz yıllarda ciddi bir katılımcı kitlesini çekmeyi başardı. Katılımcıların %70’inin karar verici pozisyonda üst düzey yöneticilerden oluştuğu fuara ilişkin bazı veriler şu şekilde olmuştu:

 • 50.000 metrekare fuar alanı
 • 700 katılımcı firma
 • 13.000 ziyaretçi
 • 100’ün üzerinde ülkeden katılım

Nonwoven kumaş sektöründe yer alan firmalar için ciddi işbirlikleri potansiyeli sunan Index 2023, her sektörden ziyaretçi ağırlıyor. Otomotiv, paketleme, inşaat, temizlik ve medikal sektörü fuara ilgi gösteren sektörler arasında.

Yurtdışı fuarlarında yerinizi alın!

Index ve Almanya örme-tekstil hobi fuarı H+H Cologne, Türk tekstil sektörü için ihracat fırsatları sunan etkinlikler. Yurtdışı fuarlarında yer almak isteyen firmalar için, HES Design olarak anahtar teslim fuar stand hizmeti sunuyoruz.

Cenevre fuar standı ya da Almanya fuar standı arayışınızda, yurtdışı fuar deneyimimizle yanınızdayız. Dubai fuar stand uygulama hizmetinin yanı sıra dünyanın tüm ülkelerindeki fuarlar için profesyonel çözümler sunuyoruz. Fuar stand tasarım hizmeti, ahşap stand ve modüler stand uygulamaları konusunda Türkiye’nin en büyük markaları, HES Design’ı tercih ediyor.

Hizmetlerimizle ilgili bilgi almak için bize ulaşın.

Şekerleme ve Çikolata Fuarı ISM KÖLN, Sektörü Almanya’da Buluşturacak
Almanya Ambalaj ve Paketleme Fuarı Interpack Yaklaşıyor! Fuara Dair Bilinmesi Gerekenler
This site is registered on wpml.org as a development site.