Blog

Endüstri 4.0- Otomasyon Teknolojileri- Hannover Messe

Dünya ekonomisini şekillendiren en önemli olaylardan biri, birinci sanayi devrimiydi. Sanayide ilk devrim, mekanik üretim yaklaşımını, ikinci devrim ise elektrik destekli üretim anlayışını getirdi. 20. yüzyılın ikinci yarısına damgasını vuran bilgisayar destekli üretim teknolojileri, yeni bir devrimin habercisiydi. 2000’li yılların başında ortaya çıkan endüstri 4.0 ise, yeni bir anlayışı ortaya koydu.

Otomasyon teknolojileri ve dijitalleşmenin iç içe geçtiği bu yaklaşım, endüstrinin son devrimi oldu. Endüstri 4.0 olarak da adlandırılan bu yaklaşım, insanlar ve makineler arasındaki işbirliğinin, interaktif bir yaklaşımda olmasını sağladı.

Nesnelerin interneti, yapay zeka ve robotik teknolojisi

Internet of things kısaltması olan IoT, yani nesnelerin interneti, nesnelerin büyük sistemlerle ortak bir ağda buluştuğu yapı anlamına geliyor. Yazılımlar, sensörler ve diğer teknolojiler bir ağ üzerinde iletişim kurarak, otomasyon ve dijitalleşme alanında yeni bir kapı araladı.

Robot süpürgelerden sanal asistanlara, buzdolabından akıllı telefonlara, 2021’de ağa bağlı cihaz sayısıs 10 milyarın üzerindeydi. 2030 yılında ise bu sayının 25 milyarı bulması bekleniyor. Bu anlamda IoT, tüm endüstriler için ne denli önemli olduğunu gösteriyor.

IoT dışında, otomasyon ve dijitalleşmenin en önemli ayaklarından biri AI yani yapay zeka oldu. Yapay zeka konsepti, IoT ve diğer dijital teknolojilerin, üretim tesislerine entegrasyonu konusunda en önemli gelişmelerden biri oldu. Maliyetlerin dengelenmesi, planların takvime uygun bir şekilde ilerlemesi ve süreçlerin optimize edilmesinde, yapay zeka en önemli adımlardan biri oldu. Robotik teknolojisi ise, bu bilginin fiziksel ortamda çıktısının alınmasını sağladı.

Dijitalleşme ve otomasyon dünyasının kalbi Hannover Messe 2022’de atacak

Hannover Messe, üretim sektörünün merkezlerinden Almanya’da düzenlenen, otomasyon ve dijitalleşme alanındaki en önemli yeniliklerin yer aldığı fuar. Yarının endüstrisini yarat sloganına sahip fuarda bu yılın teması dijitalleşme ve sürdürülebilirlik.

Hannover Messe Fuarı, endüstri 4.0 kavramının ilk ortaya çıktığı yerdir. Bu kavram, 2011 yılında düzenlenen fuarda ilk kez kullanılmıştır, bu anlamda Hannover Messe 2022’nin önemi görülebilir. Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenecek olan fuar, (Deutsche Messe AG), Avrupa fuarları içinde en önemli etkinliklerden biri. Organizasyonun içeriği, kapsamı oldukça geniş. Hannover Messe 2022’de, aşağıdaki iş alanlarında katılımcılar yer alacak ve etkinlikler düzenlenecek.

 • Otomasyon ve sensör çözümleri
 • Enerji çözümleri
 • Lojistik otomasyonu
 • Proses otomasyonu
 • Karbon nötr üretim
 • Bulut ve altyapı
 • Dijital Platformlar
 • E-mobilite & şarj altyapısı
 • Mühendislik yazılımları
 • Bilgi teknolojileri güvenliği
 • Robotik
 • Startup, finans ve yatırım

30 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan fuar, markasını geleceğe taşımak isteyenler için oldukça önemli bir programa sahip. Dijitalleşme ve otomasyon teknolojilerinin on binlerce kişiyle buluştuğu Hannover’da, yeni iş fırsatları yaratmak, iş ağını genişletmek ve geniş katılımcı grubuna ulaşmak için, siz de fuara katılabilirsiniz.

HES Design olarak, yurt dışı fuar danışmanlığımız kapsamında anahtar teslim hizmet sunuyoruz. Almanya ticaret odasına kayıtlı firmamız, fuar stand tasarım hizmetlerinin yanı sıra proje yönetimi ve lojistik alanlarında da, Türkiye’de ve dünyada birçok fuarda, yüzlerce kurumsal markaya hizmet sundu.

Ev Tekstili ve Dekorasyon Sektöründe Türk Markalarına Güç Katacak Fuarlar
Teknoloji ve Otomasyon Türk Şirketleri İçin Neden Önemli?
This site is registered on wpml.org as a development site.